5 Eylül 2016 Pazartesi

CURRENT 93 / David Tibet

current 93 david tibet ile ilgili görsel sonucu
Current 93, 1980’lerin erken dönemlerinden beri folk ve ritüel müzik formlarıyla çalışmış olan eklektik bir İngiliz deneysel gruptur. Grup, 1982’de İngiliz şair ve sanatçı David Tibet (asıl ismi David Michael Bunting) tarafından kurulmuş ve ‘Tibet’ ismi ona Genesis P-Orridge tarafından grup kurulduktan bir süre sonra verilmiştir. David Tibet, grubun daimi üyesi olmakla birlikte kariyerinin ilk aşamalarında Psychic TV ve 23 Skidoo ile birlikte çalışmıştır. 1983’te PTV’yi bıraktıktan sonra aynı yıl Current 93’ü kurmuştur. Kariyeri boyunca Nurse With Wound’dan Steven Stapleton (C93’ün hemen hemen bütün albümlerinde yer almıştır),  Death in June’dan Michael Cashmore ve Douglas P. (Tibet bir çok albümünde yer almıştır) Crass’dan Steve Ignorant, Boyd Rice, Freya Aswynn, Rose McDowall gibi önemli sanatçılarla çalışmış ve apokaliptik-folk, neofolk, ritual industrial gibi müzik türlerini etkileyen önemli sanatçılardan biri olmuştur.
current 93 david tibet ile ilgili görsel sonucuC93’ün ilk çalışması ‘Mi-Mort’ Nurse With Wound ile 1983’te yayınladıkları bir split kasetti. 1984’te (efsanevi ritual industrial şirket LAYLAH Antirecords’dan yayınlanan) ilk vinyl çalışması LAShTAL’da, PTV ve Coil’dan tanıdığımız John Balance, 23 Skidoo’dan Fritz Haaman (Fritz Catlin) yer almıştır. C93, 1986’lara kadar ritual industrial, noise, experimental industrial bir sound ile çalışmalar ortaya çıkardı ve daha sonra akustik gitar ve vokallerin yer aldığı apokaliptik bir sounda yöneldi. Tibet, kariyeri boyunca grupta çeşitli sanatçılarla çalıştı ama grubun daimi kalbi o oldu ve her albümde değişik stiller yakaladı.
Tibet’in lirikleri ifadesi ne şekilde olursa olsun çalışmalarında bütünüyle tutarlı olmuştur. Erken dönem kayıtları ölüm, İsa, mistisizm, Aleister Crowley (Tibet ’93 Akımı’ terimini Crowley’den almıştır-Thelema ve Agape kelimelerinin Kabala numerolojisindeki değeri hesaplandığında çıkan sayıdır ve Thelema çevrelerinde adlandırılan ismidir.), Tibet Budizmi, Gnostisizm, runik alfabe, swastikalar, The Wicker Man, ve bir çok çeşitli ökült kavram ile meşguliyetini yansıtır. Daha sonraki ve günümüze kadar gelen süreçte C93’ün kayıtları giderek Tibet’in Hristiyan mistizmi ve kıyamete olan ilgisini yansıtır. Tibet kendisini bir hristiyan ve Budist olarak tanıtmıştır. David Tibet aynı zamanda klasik anlayışın dışında kalan (outsider art) bir ressamdır ve çeşitli albüm kapaklarında da bu resimleri yer almaktadır.

http://en.wikipedia.org/wiki/David_Tibet

https://current931.bandcamp.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder