5 Eylül 2016 Pazartesi

CLOCK DVA

Clock DVA, İngilitere, Sheffield’dan endüstriyel, post-punk ve EBM tarzlarında bir gruptur. 1978’de Adolphous “Adi” Newton ve Steven “Judd” Turner tarafından kurulmuştur. İsmilerini 'A Clockwork Orange' filminde geçen Rusça etkileşimli özel bir dil olan ‘Nadsat’dan etkilenerek alırlar; Dva sözcüğü Rusçada “iki” anlamına gelir. (Grubun ismi bir tür zaman-kayması anlamını taşır ve uyuşturucu deneylerine gönderme yapar.)

1978–1981: White Souls in Black Suits ve Thirst

Adi Newton, Clock DVA’yi kurmadan yaklaşık bir yıl önce, Cabaret Voltaire üyeleriyle The Studs adındaki kollektifte ve Ian Craig MarshMartyn Ware ile birlikte sonradan ismini Human League olarak değiştirecek olan The Future’da çalar. Clock DVA’in ilk kadrosu 1978’de Judd Turner (bass), David J. Hammond (gitar), Roger Quail (davul) ve Charlie Collins (saksofon, klarnet)'tir.

İlk başlarda yaptıkları çalışmalar serbest doğaçlamaya açık deneysel ses kolajları ve avant-rock geleneğinden gelen parçalardır. 1978 ve 1979'da Newton kendi şirketi Dvnation'dan bir dizi deneysel kaset yayınlar. 1980’de Industrial Records’dan çıkardıkları kaset albümleri White Souls in Black Suits ile birlikte Throbbing Gristle ve Endüstriyel müzik ile ilişkili bir grup haline gelirler. (Zamanla Clock DVA’in tarzı sistematik değişimlere uğrayacaktır.)


Daha sonra Paul Widger'in gitarlara katılmasıyla Thirst albümü Fetish Records'dan 1981’de çıkar ve albüm Indie listelerinde iyi tepkiler alır. Temelde musique concrète tekniklerinin standart rock enstrümanları ile birlikte kullanıldığı albümde Jazz, funk, Coldwave ve Avant-Rock gibi tarzlar yer alır. Grup 1981’de orijinal üyelerinin dışındakilerinin ‘The Box’ı kurmasıyla dağılır. Turner 1981’de kazayla aşırı doz uyuşturucu kullanması nedeniyle ölür. 


1982–1984: Advantage

1982’de Newton grubun yeni bir versiyonunu kurar. Öncelikle "High Holy Disco Mass" adlı single'ı Polydor Records’dan DVA adı altında çıkarır, ardından grup Advantage adlı albümü ("Resistance" and "Breakdown" adlı single'ları ile birlikte) Clock DVA ismi altında yayınlar. 1983’teki bir Avrupa turundan sonra grup ani bir şekilde dağılır. Adi Newton The Anti-Group (T.A.G.C) adlı görsel-işitsel projesini kurar (erken dönem Clock DVA ayarında daha deneysel çeşitli çalışmalar yayınlar; farklı sanatçılarla çalışmaya açık bir projedir bu.)


1987–1994: Buried DreamsMan-Amplified ve Sign


1987’de Newton DVA’yi yeniden canlandırır ve Dean Dennis ile Paul Browse’u The Anti Group’ta geliştirmekte olduğu bilgisayar destekli sampling tekniklerini birlikte kullanmaya çağırır. Birlikte ‘cyberpunk' tarzında kritik bir öneme sahip başyapıtlarından sayılan elektronik bir albüm olan Buried Dreamsi (1989) ve beraberinde “The Hacker” adlı sigle'ı çıkarırlar.

Browse, 1989’da grubu bırakır ve yerini Robert E. Baker alır. Man-Amplified (1992) adlı albüm bir sibernetik araştırmasıdır, devamında enstrümental bir çalışma olan Digital Soundtracks (1992) gelir.
Dennis'in gruptan ayrılması ile birlikte Newton ve Baker Sign (1993) adlı albümü üretirler.

1995–2007: Hiatus
Sign ve onunla ilişkili single'ların çıkmasının ardından Clock DVA Avrupayı turlar (line-up: Newton ,Baker, Andrew McKenzie) ve Newton İtalya’ya yerleşir. Ancak, İtalyan plak şirketleri Contempo, bazı problemlere neden olur.
1994’te Collective adında bir antoloji ve box set yayınlanır. Newton yeni materyaller üzerine Brian WilliamsGraeme Revell (SPK)  ve Paul Haslinger ile birlikte çalışmaya başlar ancak plak şirketleriyle devam eden sorunlar zamanla Newton ve Clock DVA’in uzun bir süre müzik sahnesine ara vermesine neden olur.

2008’den günümüze: Yeniden canlanma
Adi Newton, Clock DVA’yi yaratıcı partneri Jane Radion ile birlikte 2008’te yeniden canlandırır.
2011’den ititbaren Clock DVA yeni kadrosu Newton, Maurizio "TeZ" Martinucci ve Shara Vasilenko ile birlikte çeşitli elektronik müzik festivallerinde ve Avrupa’daki mekanlarda sahne alır.
2012’de Alman plak şirketi Vinyl on Demand erken dönem 1978–1980) Clock DVA çalışmalarından oluşan “Horology” adlı vinyl box set compilation’ı duyurur.
2013’te yeni Clock DVA albümü Post-Sign  Anterior Research’den yayınlanır. Adi Newton tarafından 1994–95’te bestelenen ve üretilen bu çalışma Sign albümüne enstrümental olarak eşlik etmekte iken plak şirketleri ile olan problemler yüzünden o sırada yayınlanamamıştır.
Adi Newton 2012’de Mute Records’un sekiz Clock DVA albümünü yeniden-master edilmiş ve box set versiyonu ile yeniden yayınlayacağını söyler.


2014’te Clock DVA, Clock 2 adlı albümü bir USB sürücüsünde kendi şirketleri Anterior Research aracılıyla yayınlar. Bu limited edition ürün 3 yeni stüdyo parça ve çeşitli remikslerden ve ek olarak 4 video dosyasından oluşur. Ardından bir süre sonra Re-Konstructor / Re-Kabaret 13 adında bir 12"lik yayınlanır. 1995-96 yılları arasında kaydedilen ancak Post-Sign albümünden çıkarılan parçaları içeren başka bir EP, Neo Post Sign 2015’te yayınlanır.

Clock DVA’in ileriki dönemleri, endüstriyel müziğin gothic rock ve rock/elektronik etkilişimli çeşitlerinin gelişmesi açısından etkili olmuştur. Erken döneminde 'Industrial Records’dan çıkardıkları 'White Souls in Black Suits’de, Cabaret Voltaire ile yaptıkları 15 saatlik kayıttan parçalar yer almaktaydı. Bu çalışması ve erken dönem kayıtları (Dvation) ilk dönem endüstriyel müzik/kültürün izlerini taşımaktadır. O dönemlerde Newton, seksüel patolojilerle acı ve ölümden kaynaklanan kontrol edilemeyen insani zevklerle daha çok ilişkiliydi ve hem bilimsel hem de edebi eserlere referanslar veriyordu (örn. 18 yy. kimyacısı Humprey Davy, seksolojist Richard Von Krafft-Ebing, Marquis De Sade). 1988’den sonra giderek teknolojik gelişme ve sonuçlarına ilgi duymaya başladı. Sözlerde siberpunk gerçeklik, enformasyon teknolojilerinin gelişmesi gibi konulardan ve devletin birey üzerinde uyguladığı bütüncül denetimden bahsedilmekteydi.

https://www.discogs.com/label/125953-Dvation
http://www.discogs.com/artist/21351-Clock-DVA
https://en.wikipedia.org/wiki/Clock_DVA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder