21 Haziran 2017 Çarşamba

LE SYNDICAT
1982 yılında (halen kalan üye) Ruelgo ve Zyklon B tarafından faaliyetlerine başlayan grup (aynı zamanda label) Le Syndicate, 80'lerin ortalarında ürettikleri kolajlar, looplar, ağır ve sürpriz ritmlerle yaptıkları deneyler ve çığlıklar ile dolu  noise albümlerinden sonra benzer yaklaşımlarla kısmen daha müzikal stillere yöneldi. Dünya çapında pek çok farklı labeldan yaklaşık 18 albüm yayınlayan Le Syndicate, Fransa'nın noise, rythmic noise, deneysel ve endüstriyel müzik öncüsü olarak tanınmaktadır.

"Le Syndicat, otuz beş yıl önce sesleri belirli bir yaratıcı perspektifle şekillendirmeye başladı. Tarihsel olarak 80'lerde ortaya çıkmış müzikal hareketlere (post-punk, power electronics, japanoise, endüstriyel müzik) bağlı olsa da, acımasız, vahşi, ani ve çok yönlü doğası hiçbir zaman belirli 'müzikal' stil veya türün parçası olmadı. Le Syndicat & Entre Vifs, kurulu parametrelerle belirlenemeyen ve doğaçlama olarak bilinen sahanın ötesine geçen müzikler üretmeye devam etmektedir.

'Refleks pilotluğu' olarak adlandırdığımız bu süreç, kontrol kaybını ve üretken hataların sürprizini bütünleştirerek yeni ve beklenmedik ses formları oluşturuyor. Özel araçlar ve yoğun eğitim sayesinde bu süreç, operatörleri için bile soyut, özgür, çılgınca tahmin edilemez maceralar yaratıyor. 

Le Syndicat, çok çeşitli elektronik müzik eserlerini birkaç on yıl boyunca ürettikten sonra, yeni ikilinin başlangıcıyla 'Le Syndicat Faction Vivante' adıyla gelişiminde yeni bir döneme başladı. Esas olarak canlı performans amaçlı olsa da, yeni grup stüdyoda aynı metodoloji ile yoğun ve spontane bir şekilde performans sergiliyor. Hem modern hem de tamamen ev yapımı çeşitli ekipmanlarımız geleneksel doğaçlama müziğin kısıtlamaları dışında spontane bir şekilde çok sayıda ses formları geliştirmemize olanak tanıyor. Bu donanım ve kırk yıla yakın yoğun bir şekilde aldığımız eğitim ile kendimizi kültürel kısıtlamalarımızdan kurtardık ve sesin ve sessizliğin akışında neler olabileceğini kabul edebildik..."

                                  https://www.facebook.com/LeSyndicatOfficial/?fref=ts
                                     http://www.discogs.com/artist/76952-Le-Syndicat
                                            https://le-syndicat-mmx.bandcamp.com


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder