7 Eylül 2016 Çarşamba

ATRAX MORGUEÜlke: İtalya
Tür/Stil: Noise, Death Industrial, Power Electronics

ATRAX MORGUE, İtalyan noise sanatçısı Marco Corbelli (3 Nisan 1970 - 6 Mayıs 2007) tarafından 1993'te kurulan death industrial/power electronics projesidir. Müziğinde katliam, izolasyon, psikoz, pornografi, nekrofili, fetişler, pataloji, hastalıklar gibi rahatsız konulardan esinlenmişti. 1990'da Corbelli, 'Murders' (Katiller) adlı seri katillere ve ekstrem endüstriyel incelemelere yer veren bir fanzin yayınladı. Sadece 3 sayı sürdü, Atrax Morgue ve kendi şirketi Slaughter Productions'ı kurması ile bitirdi. Atrax Morgue'un müziğinde, synthesizer disonansları, titreşimli tonlar ve kalp atımını andıran ritimler, Corbelli'nin efektli, derin, karanlık, sapkın ve çoğunlukla İtalyanca vokal performansları ile birlikte yer almaktaydı.  

Brihter Death Now, Maurizio Bianchi, The Sodality, Whitehouse ve Cold Meat Industry'den (ve büyük ihtimalle de İtalyan Mauthausen Orchestra'dan) etkilenerek ilk çalışmasını 1992'nin yazında arkadaşının evinde bir klavye, multi-effekt aleti ve kendi sesini kullanarak kaydetti. İsmi 'In Search Of Death' (Ölüm Arayışı) idi ve bunu 90'ların industrial/noise yeraltı kaset ağının bir parçası olarak Slaughter Productions'dan kaset formatında kendisi çıkardı. (Bunların bazıları bugün farklı şirketler tarafından tekrar yayınlandı.) Bu label Corbelli'nin kendi müziğinin yanı sıra kasetlerini ve Cd'lerini bastığı kendisi gibi oldukça iyi ve bazıları günümüze kadar da gelmiş olan industrial/noise sanatçılarının eserlerinin kataloğu ve bunun dışında da başka industrial/noise sanatçıların eserlerini tedarik eden muazzam bir mail-order/distro işlevi gördü. 93'te beğendiği uluslararası noise/industrial sanatçılardan oluşan 'Death Odors'(Ölüm kokuları) adlı bir toplama yayınladı.

Yaşadığı şehir, bir komün olan Sassuolo, İtalya'nın kuzeyinde, izole, endüstriyel bir merkezdi ve yalnızdı. İtalya'da bir kaç tane konser vermişti ve izleyici de azdı. Çoğu bağlantısı ve arkadaşları muhtemelen o zamanlardaki yeraltı kaset ağıydı.

90'larda Atrax Morgue, Self Abuse Records, Release, Old Europa Cafe, RRRecords, Crowd Control Activities ve Ars Benevola Mater gibi labellardan bir çok CDr yayınladı. 1998'de harsh ritimleri analog seslerle ve kendi sesiyle harmanladığı MÖRDER MACHINE adlı projesi ile daha olgun bir sound'da kayıtlar yapmıştı. Bunların dışında Corbelli'nin diğer projeleri ya da içinde yer aldığı projeler şu şekilde: Kranivm, Bondi Gabbana, Necrofilia, Necrophonie, Pervas Nefandum, Progetto Morte.


Corbelli görsellerinde ve röportajlarında cinsiyet rolleriyle oynamayı da ihmal etmedi. Fotoğraflarında çoğu kez kadın giysileri ve peruğu ile verdiği pozlar bulunuyordu. Ve resimlerinden bir tanesine de 'keşke küçük bir sapık kız çocuğu olsaydım' yazmıştı.  En son röportajında cinsel yönelimi ile ilgili sorulan soruya şöyle cevap veriyordu: 'Ben cinsiyetsizim. Erkek ve kadın arasında hissediyorum. Ben cinsiyetin ötesindeyim. Kadın güzelliği beni büyülüyor çünkü bir tür sapkın güç ve çekicilik taşıyor. Benim kadın güzelliğine olan sevgim o kadar yüksek ki bazen kendi arzu nesnem olmak için bir kadına dönüştüğümü hissediyorum. Bu doğamın diğer tarafı. Metamorfoz başka bir küçük ölüm çünkü eski derimi bırakıp yeni bir yaratığa dönüşüyorum.' 


Ölüme karşı ilgisi, röportajlarında da anlattığı üzere bir şok taktiği olmanın ötesinde onun bir saplantısıydı adeta ve bunu vokallerde de gösteriyordu. Bataille, Sade, Nitsch, Bellmer, Witkin gibi onun deyimiyle 'ölümü erotikleştiren' sanatçıları ve yazarları da beğeniyordu. Kimi eleştirmenlere göre İtalyan korku sineması yönetmenlerinin yaptığını Marco Corbelli ve Pierrepaolo Zappo gibi isimler de müzikte yapmıştı. Yaptığı şey bir müzik ya da karşı müziğin ötesinde ruhsal, zihinsel durumunu açığa çıkardığı bir sanat yapıtıydı. Maalesef 6 Mayıs 2007'de bilinmeyen nedenlerden ötürü Marco kendini asarak intihar etti. 37 yaşındaydı.

Corbelli, çalışmalarıyla 90'larda hem İtalya'da hem de dünyada zamanla 'noise'un karanlık tarafının, death industrial/power electronics'in en önemli temsilcilerinden biri haline geldi ve halen de yeraltı endüstriyel müzik tarihindeki en önemli figürlerden biri olmayı sürdürmektedir ve kendisine adanmış çeşitli toplamalar yayınlanmaktadır.


Linkler:
http://www.discogs.com/artist/73014-Atrax-Morgue
https://www.discogs.com/artist/104559-M%C3%B6rder-Machine
https://en.wikipedia.org/wiki/Atrax_Morgue
http://noiseist.free.fr/interview_ATRAX%20M.html
http://music.geocities.jp/tcxht853/atraxmorgue.HTML
http://digilander.libero.it/atraxmorgue/pag/interviews.htmlHiç yorum yok:

Yorum Gönder