13 Haziran 2017 Salı

MAURIZIO BIANCHI


1979-1983
İtalyan endüstriyel müzik öncüsü Maurizio Bianchi, musique concrete, ambient, power electronics, noise, rythmic noise gibi tarzlarda çalışmalar yapmış, oldukça soyut ve deneysel kompozisyonlara sahip bir sanatçı. Tangerine Dream, Conrad Schnitzler ve Throbbing Gristle’ın çalışmalarından etkilenen Maurizio Bianchi, 1979'da Sacher-Pelz adı altında kendi bestelerini yapmaya ve kasetlerini çıkarmaya başladı. Bunun öncesinde İtalyan dergilerinde müzik yazıları yazmakta idi. Kendi adını (ya da kısaltması 'M.B.'yi) kullanmadan önce 1980'e kadar Sacher-Pelz adı altında dört kaset yayınladı. 

Bianchi, Merzbow, GX Jupitter-Larsen, SPK, Nocturnal Emissions'tan Nigel Ayers ve Whitehouse'tan William Bennett de dahil olmak üzere endüstriyel/noise müzik sahnesindeki kilit sanatçıların çoğuyla bağlantı kurdu. Bu mektup ve müzik alışverişi, ilk LP'sinin 1981'de basılmasıyla sonuçlandı. Bir endüstriyel müzik klasiği olan Symphony For A Genocide adlı bu LP'nin hikayesi ise şöyledir: Bianchi,  Ayers'e parayı gönderdikten sonra albüm Nigel Ayers'in label’ı Steril Records’dan çıkar. Bianchi LP'deki her parçaya Nazi İmha Kamplarının adlarını verir. Kapak, insanlar gaz odalarına girdikçe klasik müzik çalmaları için zorlanan bir grup toplama kampı mahkumu olan ‘Auschwitz Orkestrası'nın fotoğraflarını içermektedir. Arka kapakta "Bu eserin ahlakı: geçmiş ceza bugünün kaçınılmaz körlüğüdür" metnini içerir. Aynı yıl, Whitehouse ve Come Organisation'dan William Bennett,  Bianchi'ye bir kayıt anlaşması teklif eder ve bunu Bianchi kontrol etmeden imzalar. Aslında bu anlaşma NWW/Steven Stapleton'ın hazırladığı şaka amaçlı bir sözleşmedir. Sözleşme Bianchi'nin çalışmalarının tüm haklarını üstlenir. Bennet orjinal kayıtları teslim alır ve sonrasında üzerlerine Nazi liderlerinin konuşmalarını ekler, MB'nin ismi yerine, Adolf Hitler'in muhafızları olarak çalışan SS biriminin adını taşıyan 'Leibstandarte SS MB' adını yazarak yayınlar.

1983 yılına gelindiğinde İngiliz power electronics label Broken Flag'in, Plain Truth LP'sini yayınlamasıyla Bianchi Yehova Şahidi olur. 1983 yılı sonunda Bianchi, "Son çok yakında, hatalarımızı tanımak ve kendimizi kurtarmak için çok kısa bir zamanımız var... Müzik yapmayı bıraktım ve şimdi hayatım onun tam farkındalığına doğru ilerliyor" diyerek müzikten çekilir.

1998-2009
1998'de Alga Marghen label’dan Emanuele Carcano tarafından kendisine ait bir label teklif edilir, bu teklif üzerine Maurizio Bianchi müziğe geri döner. EEs'T Records adındaki bu label ile eski MB albümlerinin yeni edisyonlarının yanı sıra birçok yeni kayıt yayınlamıştır. Bianchi, Atrax Morgue, Aube, Francisco Lopez, Mauthausen Orchestra, Merzbow, Ryan Martin ve Philip Julian / Cheapmachines gibi diğer İtalyan ve uluslararası sanatçılarla birlikte ya da tek başına yüzden fazla yeni proje üzerinde çalışmaya başlar.

Bianchi, Dais Records, Carrboro, North Carolina merkezli Hot Releases ve İtalyan Menstrual Recordings gibi label’larla bazı baskısı bitmiş meteryalleri yeniden basmak için çalışmıştır.

19 Ağustos 2009'da, belirsiz kişisel nedenlerle, Maurizio Bianchi yine müzik yapmayı tamamen durdurmaya karar verdi. Bu karar, Maurizio Bianchi'nin halen günümüze kadar yeni müzik yayınladığı için tersine döndü. 

Maurizio Bianchi kariyerinin erken zamanlarından itibaren, birkaç istisna dışında canlı performans yapmayan bir sanatçı olarak da bilinmektedir.


Kaynaklar:
http://www.discogs.com/artist/58566-Maurizio-Bianchi
https://en.wikipedia.org/wiki/Maurizio_Bianchi

1 yorum: