8 Eylül 2016 Perşembe

MINÓYÜlke: ABD
Tür/Stil: Ambient, Electronic, Experimental, Noise

Minóy, oldukça az bilinen Stanley Keith Browsza (1951 - 2010) adlı bir deneysel elektronik ses sanatçısı 80'lı yıllardaki post-endüstriyel/deneysel yeraltı kaset ağının ABD'deki önemli figürinlerden biriydi. Yaklaşık 100 besteye imza attı. 1986 ila 1992 yılları arasında oldukça iyi kaset çalışmaları yaptı ve kaset kapaklarını da kendisi hazırlamıştı. Daha çok Amerika'da DIY noise müzik ve ev yapımı bağımsız kaset kültürü sahnesi olarak da bilinen çevrede kendisi gibi deneysel elektronik ve posta ağında işler üreten örn. PBK, If, Bwana gibi ve daha pek çok sanatçı ile kolaborasyonlar yaptı.

Elektronik sound'un kompozisyonel pratik ile birleştiği Groupe de Recherches Musicales ve John Cage'in Williams Mix'ini takip eden üretimleri,  perşömen gibi işlenmiş multi-track ses manzaraları ile tanınmaktadır. Müziği, dünyadışı ses ekeftleri üreten bir tür labirent drone kolaj elektroniğine benzetilmektedir. Çoğunlukla sonik bir resim yapma efekti yaratan, yoğun dokulara sahip, manüpile edilmiş, katmanlı noise formundadır. Çoğu kasetleri, insanları biraz daha esere yoğunlaştırmak için bir ya da iki parça içermekteydi. Ambient musique concrete kayıtları çoğunlukla seslerin (field recording ve short wave iletimler gibi) echo ve multi-track kaset kaydedici ile derin noisy ambient müziğe dönüştürülmesi ile yaratılıyordu. Bulunmuş sesler, çığlıklar, kısa ve keskin (stakkato) gitar patlamaları, oyuncak ağız orgunun kıkırdaması ve bazen mırıldanma gibi sesler kullandı. 

Bir dark ambient parçası Tango 1988'de Tellus Audio Cassette Magazine 20'de yayınlanmıştır. 1991'de 'Electronics Cottage' adlı kaset ağını konu alan bir dergide kapak olarak yer aldı. 1992'de kayıt yapmayı bıraktı. 2013'te, Minoy'un arkadaşları PBK (Phillip B. Klingler) ve Stuart Hass onun master kayıtlarını araştırdılar ve Minoy'un kaset dağıtmayı bıraktığı sıralarda yaptığı kayıtları buldular. Bir çok yayınlanmamış çalışmaları çeşitli labellar tarafından 2013'ten itibaren basılmaya başlandı. 2014'te Punctum Records bazı materyallerini CD ve kaset olarak, bir Minoy kitabı ile birlikte bastı.
Linkler
https://www.discogs.com/artist/84413-Minoy
https://en.wikipedia.org/wiki/Min%C3%B3y
https://minoy.bandcamp.com/
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder