8 Eylül 2016 Perşembe

ORPHX


ORPHX (CA) - Rythmic Noise, Industrial, Techno

Orphx, Rich Oddie ve Christina Sealey'den oluşan uluslararası techno, industrial ve experimental müzik sahnelerinde aktif Kanadalı bir müzik ikilisi. Avrupa ve Kuzey Amerika'da performanslar verdiler, Sonic Groove, Hands Productions, Hymen Records ve Malignant Records gibi bağımsız müzik şirketlerinden Cd, vinyl ve kaset formatında pek çok kayıt yayınladılar. 

Proje, 1993'ün sonlarında Rich Oddie, Christina Sealey ve Aron West tarafından başlatıldı.İlk dönem çalışmalarında erken dönem endüstriyel müzik ve power electronics'ten etkilendiler, çok geçmeden müziklerine techno, electro ve dub unsurlarını getirmeye başladılar. West, 1994'te 'Tropism' adlı noise projesini kurarak ayrıldı. 1997'de Orphx, Almanya'da Hands label ile çalışmaya başladı ve Avrupa'da "rhythmic noise/power noise" sahnesinin ilk gruplardan biri olarak çalmaya başladı. O dönemlerden itibaren uluslararası çapta bir izleyici kitlesi kazandılar, daha yakın dönemde, Adam X’in Sonic Groove label'ından çıkan ve büyük ilgi gören 12"leri ve yaptığı remixler ile techno fanlarının dikkatini çektiler. Oddie ve Sealey, Avrupa ve Kuzey Amerika'nın pek çok yerinde Berghain ve Tresor gibi mekanların yanı sıra Movement ve Mutek gibi önemli elektronik müzik festivallerinde yer aldı. Canlı performansları, kullandıkları modüler synthesizer'lar ve diğer donanımlar ile emprovize performanslar olarak tanınmaktadır.

Mevcut dağıtım label'larından önce Orphx'in müziği, Oddie ve Sealey tarafından kurulan kaset label Xcreteria tarafından dağıtılıyordu. Daha sonra Xcreteria, 1995 ve 1998 yılları arasında Oddie tarafından yürütülen bir müzik dağıtım ağı Third Force'a dönüştü. Orphx, En Nihil, The Infant Cycle (Jim De Jong) ve Mark Spybey (Dead Voices on Air) gibi isimlerle kolaborasyonlar yaptı. Oddie ve Sealey ayrıca 1995 ve 1997 yılları arasında Antiform adı altında daha ambient / elektroakustik kayıtlar da yaptı. Var olan yan projeleri; Eschaton (Ancient Methods ile olan kolaborasyonları), O/H (Rich Oddie ve Huren / Teste'den Dave Foster) ve Oureboros (Rich Oddie ve Tropism'den Aron West).

Orphx, şimdiye dek, 2000'lerin industrial techno dalgasındaki pek çok sanatçıyı önemli ölçüde etkileyen pek çok kayıt yayınladı. Industrial, ambient ve techno'nun sınırları boyunca giderek genişleyen bir katalog yaratan Orphx'in mevcuttaki çalışmaları hem bir öncü hem de rhythm ve noise karışımda yenilikçi bir proje olduğunu göstermektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder