11 Haziran 2017 Pazar

ESPLENDOR GEOMETRICOEsplendor Geométrico, 1980 yılında Arturo Lanz, Gabriel Riaza ve Juan Carlos Sastre  (synth pop öncülerinden Aviador Dro'nun eski üyeleri) tarafından kurulmuş uzun süredir faaliyet gösteren bir İspanyol endüstriyel gruptur. İsimleri 'Geometric Splendor'u, İtalyan Fütürist Marinetti'nin  'Lo splendore geometrico e meccanico e la sensibilità numerica' (Geometric and Mechanical Splendor and the Numerical Sensibility) adlı metninden, teknolojik gelişmenin hızı ve onunla birlikte gelen her türlü patalojik sonuçlara olan şaşkınlıklarını dile getirmek amacıyla almışlardır.

Esplendor Geométrico üyeleri başlangıçtan itibaren Fütürizm’den, Kraftwerk, Devo, Throbbing Gristle / Industrial Records'un çalışmalarından esinlenerek, distorsiyonlu deneysel analog elektronik sesler, hipnotik ritimler ve İspanyolca nörotik vokalleri birleştirerek kendilerine özgü bir sound ortaya çıkardılar. Gruptan Riaza ve Sastre'nin ayrılıp 1990'da Saverio Evangelista'nin katılmasından sonra E.G.'nin sound'unda ilk çalışmalarına göre brütist, harsh tonlar ve yaklaşımlar kısmen azaldı ve Muslimgauze'un eserlerini anımsatan, zaman zaman Arap, Müslüman ve farklı etnik unsurları kullanan çalışmalarla devam ettiler. İnadına deneysel ve Wax Trax! Records ile anlaşma yapan herhangi bir sanatçının ‘erişilebilirliğine’ yakın olmadan kalan grup, politik tavırları ve tarzları ile ‘Power Noise/Rythmic Noise’ olarak bilinen endüstriyel müzik formlarında (bunun yanı sıra IDM, minimal synth tarzlarında) müzik yapan çok sayıda sanatçı üzerinde önemli bir etkiye sahip oldu.

Esplendor Geométrico, 80'li yılların başında Madrid'de kurulduktan sonra 1981'de 7" Necrosis en la Poya ve kaset EG-1 ile debut yaptı. Ardından ilk LP El Acero del Partido / Héroe del Trabajo 1982'de yayınlandı. Üç yıl sonra grup, kendi label’ı Discos Esplendor Geométrico'sunu kurdu ve ikinci LP’leri Comisario de la Luz / Blanco de Fuerza'yı yayınladı. Ayrıca bu label, Asmus Tietchens, Conrad Schnitzler, De Fabriek ve diğerlerinin albümleri yayınlandı. Bunun dışında, kısa süren sublabel  EGK ile eski materyallerinden bazılarını, canlı kayıtlarını ve diğer sanatçıların çalışmalarının kasetlerini yayınladırlar. Kosmo Kino ve Mekano-Turbo LP’leri 90’ların sonuna kadar ortaya çıktı ve konser kayıtları Madrid Mayo 89'da, Live in Utrecht 90’da yayınlandı.


Grup, 1991’de Arap esintili Sheyh Aljama albümü için Daft Records'a taşındı ve Geometrik adında yeni bir label başlatarak deneysel compilation Audioscope ve Control Remoto 1.0, Evangelista'nın projesi  Most Significant Beat ile bir split CD yayınladı. Bunu 1993'te Linea Alternativa'dan yayınlanan Arispejal Astisaró izledi. Hollandalı label Staalplaat, 1980-1982 yılları arasındaki çalışmalarına yönelik  çift CD’lik bir compilation yayınladı. 1994 yılında, Geometrik'den stüdyo albümü Veritatis Splendor ve compilation ‘1983-1987’ çıktı. Nador adında, 1980'lerin sonlarında kaydedilen yayınlanmamış parçalardan oluşan bir albümleri 1995'te Daft tarafından yayınlandı. Başka bir compilation 80’s Tracks, Apocalyptic Vision'dan 1996'da çıktı. Canlı albüm Tokyo Sin Fin ise Gift ve stüdyo albümü Balearic Rhythms Geometrik tarafından yayınlandı. Daha çok 80'lerin kayıtları Daft tarafından çift CD’lik Tarikat’da toplandı, yeni albüm Polyglophone ise Geometrik'den çıktı. Coil ve Chris & Cosey gibi sanatçıların katkıda bulundukları E.G. remixlerini içeren EN-CO-D-Esplendor, 1998'de Gift tarafından yayınlandı.

Esplendor Geométrico, Geometrik'den eski kataloğunu yeniden yayınlamaya başladı ve birkaç yıl yeni materyal yayınlamadıktan sonra, Compuesto de Hierro 2002'de çıktı. Grubun minimal wave klasiği ‘Moscú Está Helado’nun sayısız remixleri 2004'te çıktı. Anthology başlıklı daha kapsamlı bir compilation ‘1981-2003’, 2005 yılında yayınlandı. 2006 yılında erken kayıtlardan oluşan isimsiz bir boxset Vinyl-on-Demand tarafından yayınlandı ve grup o yıl bir dizi canlı CD-R yayınlamaya başladı. CD / DVD 8 Traks & Live 2007'de yayınlandı, Vinyl-on-Demand 1980-1989 / First Decade  başlıklı erken dönem kasetlerden oluşan başka bir boxset yayınladı. Pulsión stüdyo albümü 2009'da çıktı. Albümün yayınlanması sırasında Lanz Pekin'de oturuyordu ve Evangelista Roma'da yaşıyordu, ancak halen birlikte aktif olarak performans ve kayıt yapıyorlardı. Desarrollos Geométricos (2011) ve Ultraphoon (2013) adlı stüdyo albümleri, Selected Tracks, Vol. 1 1992-1998 ve E.G. Kaidan, Japonoise müdavimleri Hijokaidan ile 2013'te Tokyo'da canlı olarak kaydedilen bir ortak çalışma yakında çıktı. Çift LP derlemesi Fungus Cerebri ve stüdyo albümü Fluida Mekaniko 2016 yılının sonlarında ortaya çıktı…


Esplendor Geometrico (SPA) - Noise, Industrial, Ryhtmic Noise
Kaynaklar:

http://www.rotordiscos.com/esplendor/
http://www.discogs.com/artist/6614-Esplendor-Geom%C3%A9trico
http://www.allmusic.com/artist/esplendor-geom%C3%A9trico-mn0000198384/biography
https://en.wikipedia.org/wiki/Power_noise
https://esplendorgeometrico.bandcamp.com/music
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder